Off Road için Discovery mi Defender mı?

Merhaba Değerli Land Rover Severler;

Gerek ülkemizdeki, gerekse yabancı off road forum sitelerinde en çok tartışılan konulardan bir tanesiyle karşınızdayız. Off Road için Discovery mi Defender mı? Konusu aslında cevaplanamaz bir konudur. Ve tamamen kişiseldir. Bizde Land Rover Off Road sitesi olarak, forumlarda defalarca tartışılmasına karşın çözümlenemeyen bu soruya, kendi yorumumuzu getirmek istedik.

Öncelikle aslında iki araç arasında bir kıyaslama yapmak bile çok güç. Kıyaslanamayan iki araçtan birini tercih etmek ise daha zor, ancak sorunun başındaki off road kelimesi ilk adımda Defender’ın bir adım daha önce olmasını sağlıyor bana göre.

Defender; Land Rover firması tarafından %100 arazi için üretilmiş safkan bir araçtır. Discovery ise, %50 arazi %50 aslfalt aracıdır bana göre. Tabi bu değerler Land Rover tarafından açıklanmış değerler değildir. Tamamen benim kişisel yorumumdur. Bu bağlamda düşünüldüğünde Defender off road kullanımı için Discovery’den bir adım daha öndedir.

Ancak özelikle Discovery 1 ve Defender alt yapılarına bakıldığında hemen aynı parçaları görüyoruz. Dingiller, Akslar, Şase, Diferansiyeller, Şaftlar, Şanzımanlar vs… iki araçta da birebir aynıdır. Discovery1 bu serinin ilk modeli olduğu için alt yapı olarak Defender kullanılmış olabilir. Bu bağlamda bence Defender ve Discovery 1 modellerinin off road açısından hiçbir farkları yoktur. İki araçta safkan arazi aracı olarak üretilmiş ve ülkemizde en çok off road yapan araç grupları arasındadır.

Ancak aynı kıyaslamayı yeni modeller için yapacak olursak; Defender’ın hala basit ve elektronikten uzak bir araç olarak üretildiği, Discovery’nin ise elektronik ve konfor özellikleri ön planda tutularak üretildiği gerçeği ile karşılaşıyoruz. Bu şekliyle, düşünüldüğünde, Defender Land Rover firmasının sadece arazide yol almak için ürettiği tek araçtır diyebiliriz.

Değerli okurlarımız böylelikle; Off Road için Discovery mi Defender mı? Sorusuna Land Rover Off Road sitesi olarak kendi cevabımızı vermiş bulunuyoruz. Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Sitemizdeki Land Rover Discovery 4 Off Road Test başlıklı Discovery off road videosunu izlediniz mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s